fbpx

Jakie panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Powodują to stale rosnące ceny energii konwencjonalnej, jak i również wzrastające dopłaty do ogniw solarnych. Obecnie za stosunkowo niewielką cenę można we własnym domu, a konkretnie na jego dachu, wybudować małą elektrownię słoneczną, która zaspokoi potrzeby energetyczne całego gospodarstwa domowego. Z racji tego, że jest to technologia stosunkowo nowa, mało kto wie, jakie panele fotowoltaiczne powinno się wybrać. Jak zatem przedstawia się to w szczegółach?

Dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych rodzajów, technologii oraz najważniejszych parametrów paneli fotowoltaicznych, najpierw warto się zastanowić, co tak właściwie powoduje, że popularność takich urządzeń jest tak duża? Innymi słowy, jakie są zalety energii słonecznej? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że jest to energia darmowa, która bardzo szybko generuje zwrot poniesionych na instalację nakładów finansowych. Co więcej, posiadanie takich paneli powoduje, że dane gospodarstwo domowe uzyskuje całkowitą niezależność od sieci publicznej, co oznacza, że w przypadku awarii spowodowanej np. burzą, cały czas posiada się prąd. Oczywiście wiele tu zależy od tego, w jakich warunkach dane panele będą pracowały, czyli jak duże będzie np. nasłonecznienie, lecz suma summarum, liczby są bardzo korzystne dla użytkowników. Na koniec warto również pamiętać, że panele solarne to olbrzymi wpływ na środowisko naturalne. Im ich więcej, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energie z węgla, tym świat staje się po prostu lepszym, zdrowszym i czystszym miejscem.

Najpopularniejsze moduły fotowoltaiczne

Szukając odpowiednich dla siebie i dla posiadanego gospodarstwa domowego paneli słonecznych warto wiedzieć, że na rynku istnieje ich kilka rodzajów, które oczywiście różnią się pomiędzy sobą takimi parametrami jak sprawność czy też wydajność. Wśród najpopularniejszych ogniw fotowoltaicznych wymienić można ogniwa monokrystaliczne, panele polikrystaliczne, czy też ogniwa z warstwą PERC. Czym konkretnie się te modele charakteryzują? Ogniwa monokrystaliczne są zdecydowanie najpopularniejsze i najchętniej wykorzystywane w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Mają jednolitą strukturę oraz charakterystyczny, ciemny kolor. Głównym składnikiem takich paneli jest stopiony piasek krzemowy, z którego po oczyszczeniu wytwarzany jest monokryształ o kształcie walca. Gotowy blok cięty jest na pojedyncze okrągłe płytki, które następnie ścinane są po bokach, dla uzyskania maksymalnie kwadratowego kształtu. Najważniejszą zaletą takich ogniw jest z całą pewnością ich wydajność, która wynosi nawet do 20%. Oznacza to, że aż tyle energii słonecznej docierającej do panelu jest przetwarzana przez niego na prąd. Oczywiście za tak wysoką wydajnością idzie również najwyższa na rynku cena.

Drugi model, czyli ogniwo polikrystaliczne, charakteryzuje się przede wszystkim znacznie prostszą produkcją, co oczywiście przekłada się na niższą cenę. Bloki krzemu łączone są w jedną bryłę, która następnie poddawana jest procesowi krystalizacji. Gotowa porcja cięta jest na plastry o kształcie kwadratów. Cechą charakterystyczną tego rodzaju ogniwa jest jego ciemnoniebieski kolor oraz wyraźnie odznaczająca się struktura krzemu.

Niestety taka technologia wykonania paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się również nieco gorszą sprawnością, która wynosi około 16–18%. Co więcej, panele te to również mniejsza trwałość. Z tego też powodu, jeśli chce się uzyskać porównywalną moc, jaką mają panele monokrystaliczne, po prostu trzeba zastosować większa ilość modułów solarnych. Ostatnią z najpopularniejszych wersji ogniw fotowoltaicznych, jest ta z warstwą PERC. Warstwa ta wykorzystywana jest do zwiększenia absorpcji promieni słonecznych, co rzecz jasna przekłada się na większą dawkę dostarczanej energii. Warstwa ta umieszczona jest na tylnej ściance ogniwa. Powoduje to, że takie panele posiadają znacznie większą wydajność, ponieważ światło słoneczne, gdy przechodzi przez ogniwa, odbija się od niej, a następnie ponownie przechodzi przez ogniwo. Sama wydajność to jednak nie wszystko, ponieważ dzięki dodatkowej warstwie obniża się temperatura pracy całego panelu, a to prowadzi do tego, że znacznie zwiększa się moc paneli.

Panele słoneczne – istotne parametry

Jak łatwo się domyślić, sama technologia wykonania nie gwarantuje jednak tego, że dany panel fotowoltaiczny będzie działał dokładnie tak, jak sobie tego życzymy. Na rynku jest ogromna ilość najróżniejszych wersji, które różnią się pomiędzy sobą kilkoma bardzo ważnymi z użytkowego punktu widzenia parametrami. O czym konkretnie mowa?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić dużą uwagę, jest sprawność systemu fotowoltaicznego. Czym jest sprawność? Jest to stosunek mocy elektrycznej, do siły promieniowania słonecznego. Oczywiście chodzi o to, aby wartość ta była jak największa. Wybierając konkretny panel, warto zwrócić uwagę również na jego moc szczytową, czyli maksymalną możliwą do uzyskania wartość energii. Innego rodzaju bardzo istotnym parametrem jest tolerancja mocy, czyli wartość mówiąca o tym, jaka może być różnica pomiędzy rzeczywistą mocą szczytową a nominalną. Tolerancja jest niezwykle ważnym parametrem, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury danego panelu, zawsze drastycznie spada jego moc.

Do innych bardzo ważnych parametrów zaliczyć trzeba także współczynnik wypełnienia, który bezpośrednio odnośni się do jakości ogniw. Współczynnik ten powinien być możliwie jak najbliżej wartości 100%, wtedy panel posiada charakterystykę prądowo-napięciową zbliżoną do idealnej. Na koniec podczas wybierania paneli słonecznych warto zwrócić uwagę także na ich prąd zwarcia, czyli na największy możliwy prąd, jaki są w stanie wytworzyć dane panele. Wybierając ten model, w którym wartość prądu jest większa, wybiera się najbardziej wydajne panele.

Ogniwa fotowoltaiczne — co z jakością?

Zupełnie innego rodzaju cechą każdego panelu fotowoltaicznego jest to, że może być wykonany przez innego producenta, przy użyciu różnych maszyn, półproduktów i technologii. Wszystko to przekłada się na ogólną cechę, jaką jest jakość paneli. Oczywiście im jest ona gorsza, tym panele są tańsze, lecz z drugiej strony nikt nie chce, aby jego instalacja fotowoltaiczna była wymienia co kilka lat.

Jeśli chce się mieć dobrej jakości panele, warto zainteresować się przede wszystkim ich producentem. Dobrej jakości produkty sprzedaje przykładowo panasonic, który przykłada dużą uwagę do każdego procesu ich produkcji. Kupując tanie, chińskie zamienniki, nie można liczyć na to, że dany moduł będzie pracował przez kilkanaście lat. Kolejną bardzo istotną cechą wpływającą na jakość danego modelu, jest deklarowana przez producenta gwarancja. Przykładowo panasonic deklaruje, że nawet po 25 latach działania ich paneli, nadal powinny one sprawować się równie dobrze, co na początku eksploatacji. Z drugiej strony ciężko sobie wyobrazić, aby przez tak długi okres nadal działały tanie panele, które nie zostały wykonane przez uznanego producenta.

jak wybrać panele fotowoltaiczne

Gwarancja na produkt

Wybierając panele fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę na to, na co konkretnie producent udziela w ich przypadku gwarancji. Standardem jest udzielanie gwarancji na samo działanie panelu, co zazwyczaj oceniane jest na około 10 do 12 lat. Tyczy się to tylko i wyłącznie funkcjonowania sprzętu, bez określenia jego parametrów. Jest to dość mylące, ponieważ z biegiem lat solar znacznie traci swoją sprawność. Z tego też powodu warto szukać takich modeli, których producenci gwarancję produktu udzielają również na sprawność, określając w ten sposób, że przez 25 lat pracy nie spadnie ona np. poniżej 80% nominalnej wartości.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

System fotowoltaiczny, choć wydaje się dość prosty, jest w istocie stosunkowo zaawansowanym zestawem, który pozyskuje darmową energię elektryczną. Sam solar, choć najdroższy i największy, to jednak nie jest jedynym elementem instalacji fotowoltaicznej. W jej skład wchodzi również inwerter, akumulatory, specjalny licznik, który umożliwia podłączenie do sieci elektrycznej, czy też wiele metrów okablowania. Wszystko to powoduje, że do poprawnego działania takiego systemu niezbędne jest jego poprawne zamontowanie. Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej jest często niemożliwy, ponieważ wymaga to naprawdę olbrzymiej wiedzy i doświadczenia. Żeby zatem nie zrujnować sobie sprzętu, a także wykorzystywać go maksymalnie efektywnie, poleca się wybieranie takich produktów, w których cenie jest również zawarty montaż. Zależy od tego nie tylko wydajność, ale również bezpieczeństwo użytkowania danej instalacji. Co więcej, poleca się wybieranie takich systemów, do których producent daje możliwość serwisowania i konserwowania instalacji przez minimum kilka kolejnych lat po zakupie, w ramach gwarancji.

Podsumowanie

Kupowanie paneli fotowoltaicznych to naprawdę skomplikowane zadanie. Trzeba podczas tego procesu zwracać uwagę m.in. na jakość, sprawność, ilość generowanych kwh czy też, jaka będzie udzielona gwarancja na produkt oraz oczywiście na sam typ panelu. Liczy się nie tylko to czy będą to krzemowe ogniwa, czy też monokrystaliczne. Mimo jednak tak potężnej wiedzy, jaką trzeba posiadać, warto się podjąć nabycia instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jej zalety z pewnością przełożą się na wygodniejsze i oszczędniejsze życie.