fbpx

Ile kosztuje fotowoltaika?

Z różnych powodów coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z OZE czy Odnawialnych Źródeł Energii. Jedni decydują się na ten krok z chęci uniezależnienia się od dostawcy prądu, podczas gdy inni zwyczajnie chcą przyczynić się do ratowania naszej planety. Fotowoltaika stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym wyborem konsumentów, ponieważ instalacja fotowoltaiczna to inaczej własna minielektrownia, która pokrywa zapotrzebowanie na prąd w danej nieruchomości lub budynku. Wśród społeczeństwa utarło się stwierdzenie, że fotowoltaika jest drogą inwestycją. Rzeczywisty koszt instalacji fotowoltaicznej może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że koszt obejmuje nie tylko same ogniwa fotowoltaiczne, ale również koszt montażu, który zależny jest od miejsca oraz użytych materiałów.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Przede wszystkim koszty instalacji fotowoltaicznej można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj można określić jako jednorazowe, czyli koszt zakupu oraz montażu. Do takich kosztów zalicza się moduły fotowoltaiczne, falownik, pomiary wraz z podatkiem VAT, który wynosi 8% w przypadku fotowoltaiki. Jednorazowy koszt to także dostawa zakupionego sprzętu oraz jego montaż na miejscu. Miejsce montażu jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym cenę fotowoltaiki, ponieważ to właśnie konstrukcja montażowa może być tym kosztownym elementem. Kolejnym aspektem jest moc paneli fotowoltaicznych, która odpowiada za efektywność instalacji fotowoltaicznej. Specjalista lub instalator określa moc, jaką panele fotowoltaiczne powinny posiadać, aby produkcja energii elektrycznej była jak najefektywniejsza, a rachunki za prąd jak najmniejsze.

Drugim rodzajem kosztów są koszty użytkowe. Ze względu na bardzo długo trwające gwarancje użyteczności paneli fotowoltaicznych, ich eksploatacja jest bardzo tania. Raz w roku należy doliczyć koszt mycia paneli fotowoltaicznych i przeglądów technicznych, które łącznie wynoszą kilkaset złotych. Bardziej przezorni Klienci decydują się także na dodatkowe ubezpieczenie tej inwestycji. Całościowe koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj zwracają się po kilku latach.

Jaka jest największa korzyść dla montującego fotowoltaikę? Miesięczne rachunki za prąd wynoszą nie więcej niż kilkanaście złotych, ponieważ płaci się tylko opłatę stałą, co oznacza, że podwyżki za energię elektryczną nie obowiązują właściciela instalacji fotowoltaicznej. Warto także wspomnieć o przesyłaniu niezużytej energii do sieci, co oznacza, że w każdej chwili możemy z niej skorzystać. W praktyce można pobrać nawet 70-80% z naszego zapasu.

fotowoltaiki cena panele fotowoltaiczne ceny

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Cena paneli fotowoltaicznych zależy od ich rodzaju. Obecnie na rynku są dostępne 3 rodzaje paneli fotowoltaicznych, w tym monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Wszystkie cechuje wysoka skuteczność, jednak wszystko zależy od efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć.

Panele monokrystaliczne

Tego typu panele możemy rozpoznać dzięki ich czarnemu zabarwieniu. Są one wykonane z monokrystalicznego kryształu krzemu. Ich skuteczność może wynieść nawet 19%, co jest świetnym wynikiem. Już jeden panel o wymiarach 1,0 x 1,7 m może wyprodukować aż do 280 W. W praktyce monokrystaliczny krzem jest niezwykle wydajny. Średnia cena to około 850 złotych za sztukę.

Panele polikrystaliczne

Atrakcyjnym atutem jest przede wszystkim cena, która jest dużo niższa niż w przypadku monokrystalicznych odpowiedników. Nie są one jednak aż skuteczna, ponieważ waha się ona w przedziale 14-16%, ale w dalszym ciągu jest skuteczność na zadowalającym poziomie. Ich cena może się wydawać szczególnie atrakcyjna, jeżeli powierzchnia do montażu jest dość spora. Im więcej paneli, tym więcej wyprodukowanej energii. W Polsce panele polikrystaliczne cieszą się największą popularnością. Cena waha się od 650 – 1700 złotych na jeden panel.

Ogniwa armorficzne

Ten rodzaj paneli jest najrzadszym wyborem polskich konsumentów. Niska cena sztuki panele wiąże się z odpowiednio niską wydajnością instalacji fotowoltaicznych. Uśredniona cena to 100 – 150 złotych za jeden panel. Nie należy się jednak dać pokusić tej niskiej cenie, ponieważ efektywna moc instalacji będzie wymagała większej ilości paneli.

Dofinansowanie z programu „Mój prąd”

Okazuje się, że utworzenie programu „Mój prąd” było strzałem w dziesiątkę, ponieważ dzięki tej pomocy bardzo wielu Polaków zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Tempo, w jakim inwestorzy składają papiery, jest zaskakujące. Szacuje się, że do końca roku lub początku przyszłego roku limit 200 tysięcy miejsc zostanie osiągnięty. Maksymalnie można wziąć dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych, a wymogiem jest jedynie instalacja fotowoltaiczna o mocy 2-10 kw. Fundusze programu „Mój Prąd 3.0” są ograniczone, ale eksperci zgodnie twierdzą, że nawet sytuacja związana z koronawirusem nie wpłynęła na zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Co więcej, prognozy zapowiadają tendencję wzrostową instalacji fotowoltaicznej w 2020 oraz 2021 roku.

O czym należy pamiętać, decydując się na instalację fotowoltaiczną?

  • jest to inwestycja na wiele lat objęta wieloletnią gwarancją,
  • czas zwrotu to kilka lat (jeśli instalacja jest wykonana prawidłowo),
  • moc paneli fotowoltaicznych zależy od indywidualnych potrzeb oraz miejsca montażu instalacji,
  • dobór instalacji oraz paneli i wszelkich pomiarów dokonuje specjalista lub wykwalifikowany instalator,
  • nie należy się kierować niską ceną ogniw armorficznych,
  • koszty instalacji fotowoltaicznej są jednorazowe.